Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének komplex támogatása

KAP-RD01a-RD01c-1-25
támogatás minimum összege 100millió forint

A pályázatok benyújtására 2025. május 28-tól 2026. február 3-ig van lehetőség.

  1. benyújtási szakasz: 2025. május 28. – 2025. június 10.
  2. benyújtási szakasz: 2025. június 11. – 2025. június 24.
  3. benyújtási szakasz: 2026. január 7. – 2026. január 20.
  4. benyújtási szakasz: 2026. január 21. – 2026. február 3.

A DreamSolar célja, hogy olyan megújuló energiaforrásokra, különösen napelemes rendszerekre épülő technológiákkal támogassa a mezőgazdasági termelők energiahatékonysági fejlesztéseit, amelyek hozzájárulnak a fenntarthatóság, a környezettudatos működés és a hosszú távú gazdaságos üzemeltetés eléréséhez.

Az energiahatékonysági beruházások révén a mezőgazdasági termelők jelentős mértékben csökkenthetik üzemeltetési költségeiket, és hozzájárulhatnak a környezeti terhelés csökkentéséhez.

A támogatás célja

Szántóföldi termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztése, korszerűsítése, új üzemek létesítése,
– Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek,
– Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása.

Támogatható célterületek

Az alábbi célterületeken nyújt a támogatás lehetőséget a korszerűsítésre, ahol a DreamSolar szakértelmére és technológiai megoldásaira építve az állattartó telepek fenntarthatósága növelhető:

  1. Állattartó telepek korszerűsítése: épületek energiahatékonysági felújítása és napelemes rendszerek telepítése.
  2. Baromfitartó telepek korszerűsítése: a baromfitartó telepek modernizálása, energiahatékonyságot növelő technológiák bevezetése.
  3. Sertéstartó telepek korszerűsítése: fűtési, hűtési és szellőztetési rendszerek fejlesztése, napelemes energiaellátás.
  4. Szarvasmarhatartó telepek korszerűsítése: energetikai korszerűsítés és napelemes rendszerek telepítése.
  5. Juh- és kecsketartó telepek fejlesztése: vízellátás, világítás és takarmánykezelés energiaigényének fedezése megújuló energiaforrásokkal.
  6. Energiaoptimalizálás és megújuló energiaforrások alkalmazása: energiatároló rendszerek beépítése és napelemes rendszerek telepítése.

Elszámolható költségek

Az elszámolható költségek széles körét fedezi a pályázat, amelyek mind hozzájárulnak a megújuló energiaforrásokra alapozott telepi infrastruktúra kialakításához. A DreamSolar által kínált megoldások és technológiák mind szerepelnek az elszámolható költségek körében, ezáltal biztosítva a telepek számára a hosszú távon megtérülő beruházásokat.

Az energiahatékonyság javulással járó tevékenység keretében megvalósuló tevékenységek esetén a legalább 10% fajlagos energiahatékonyság javulás teljesítése elvárás.

  1. Építési költségek: Az épületek energetikai korszerűsítése, beleértve az épületek szigetelését, hőszigetelő rendszerek kialakítását, fűtési és hűtési rendszerek fejlesztését.
  2. Gépek és berendezések beszerzése: Megújuló energiaforrások használatát célzó eszközök, mint például napelemek, invertek, akkumulátorok.
  3. Megújuló energiaforrások telepítése: Napelemes rendszerek telepítése, beleértve a napelemek, inverterek, kábelezés és szerelési költségeket.
  4. Technológiai fejlesztések: Intelligens energiairányító rendszerek és automatizált energiafelhasználási megoldások.
  5. Tanácsadás és tervezés: A projekt előkészítési fázisában felmerülő tanácsadási és tervezési költségek.

Pályázók köre

Mezőgazdasági termelő, aki abban az esetben jogosult támogatásra, ha igazolja, hogy:
a) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy ha erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, – az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezik.

Családi mezőgazdasági társaság (a továbbiakban: CSMT) esetében – amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik – CSMT-ben részt vevő tagok legalább 50 %-ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemmérettel való rendelkezést. A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában kell az üzemméretet meghatározni. Ha a CSMT rendelkezik teljes lezárt üzleti évvel, úgy az előírást önmagában szükséges teljesítenie.

b) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott. A mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétel és annak nettó árbevételhez viszonyított arányának kiszámítását a 7. mellékletben szereplő képlet alkalmazásával kell elvégezni.

A felhívás keretében támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Kollektív projektnek minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, termelői integrációs szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott művelet.

  • Állami elismeréssel rendelkező együttműködés (termelői csoport, termelői szervezet és termelői integrációs szervezet) a fenti feltételek igazolása nélkül mezőgazdasági termelőnek minősül.
  • Mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet az előírásokat önmagában (a szövetkezet saját üzemmérete és árbevétele) vagy a tagjain keresztül is teljesítheti.
  • A szociális szövetkezeteknek az előírásokat önmagában szükséges teljesíteni.

A felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.

Pályázati feltételek és támogatási intenzitás

  • Megvalósítási időszak: A művelet fizikai befejezésére a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre.
  • Fenntartási időszak: A kedvezményezettet a művelet fizikai befejezését követően fenntartási kötelezettség terheli. A kedvezményezett a művelet fizikai befejezésétől számított 5 évig, a támogatás visszafizetésének terhe mellett vállalja, hogy a projektet fenntartja.

Az alaptámogatás az összes elszámolható költség legfeljebb 50%-a.

Megújuló energia hasznosítására irányuló projektrész tekintetében 70%

Megemelt támogatási intenzitás adható az alaptámogatáshoz képest (max. 65% mértékig):

  • Fiatal mezőgazdasági termelő számára 15%-kal
  • Gazdaságátadás esetén 15%-kal
  • Az ÖKO minősítéssel rendelkező terméket előállító támogatást igénylő esetén 10%-kal
  • Kollektív beruházás esetén 10%-kal
  • Kedvezményes díjú intézményi kezességvállalás igénybevétele esetében 5%-kal.
  • Beruházási hitel kamattámogatás esetén max. 10%-kal

Támogatás összege: min. 100 millió Ft, max. 1 milliárd Ft, amely vissza nem térítendő támogatásnak minősül.

Előleg: max 25%

Hogyan segít a DreamSolar?

A DreamSolar szakértői végigvezetik az ügyfeleket a pályázati folyamat minden lépésén, a projekt megtervezésétől kezdve a megvalósításon át a karbantartásig. A napelemes rendszerek telepítése mellett átfogó tanácsadást nyújtanak a fenntartható energiafelhasználás kialakításához, beleértve a legújabb energiatároló megoldásokat is. A DreamSolar megoldásaival az állattartó telepek hosszú távon költséghatékonyan és környezettudatosan üzemeltethetők, biztosítva a folyamatos energiaellátást és a csökkentett üzemeltetési költségeket.

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

Szeretne többet megtudni arról, hogyan segíthet a DreamSolar az állattartó telepének fenntarthatóbbá és költséghatékonyabbá tételében? Lépjen velünk kapcsolatba még ma, és tudjon meg többet a pályázati lehetőségekről, napelemes rendszereinkről és energiatároló megoldásainkról!

Kapcsolatfelvétel: